Ben kimim ?

1991 yılında Gaziantepde doğdum. Antalya Aksu Lisesinden mezun oldum. Eğitim hayatım boyunca, aktif olarak devam ettiğim, resim, yağlıboya ve airbrush alanında bir çok çalışmada bulunmakla birlikte, beni daha çok heyecanlandıran dövme sanatına ilgi duymaya başladım.

2013 yılında ilk dövme makinamı aldıktan bir süre sonra, her tarz dövmeyi zevkle yapmanın yanı sıra kendime yakın hissettiğim realizm, water color ve minimal tarzı dövmeleri yapmaktan keyif aldığımı fark ettim ve kendimi bu alanda geliştirmeye karar verdim.

İletişime Geçin!

Tattoo

Dövmenin Tarihi

Dövme yapma geleneği hayli eskidir. MÖ 2000'lerde Antik Mısır toplumunda dövmenin yapıldığı mumyalardan anlaşılmıştır. Mısırlıların dışında Britonların, Galyalıların ve Trakların da dövmeleri vardı. Antik Yunanlar ve Romalılar, "barbarlara özgü bir uğraş" saydıkları dövmeyi suçlular ile kölelere yaparlardı. Hristiyanlık inancında dövme yasaklanmıştı. Buna karşın ilk Hıristiyanlar, bedenlerine İsa'nın adını ya da haç desenleri taşıyan dövmeler yaptırmışlardır. Aradan yüzyıllar geçince Avrupalılar dövmeyi unuttular. 18. yüzyıl sonlarında denizaşırı gezilerde Amerika Yerlilerinde ve Polinezyalılarda dövmeyle yeniden karşılaştılar. Avrupa dilleri, dövme karşılığı olan tattoo sözcüğünü Tahiti dilindeki tautau kelimesinden almıştır. Dövme 20. yüzyılın başlarından sonra, özellikle denizciler arasında yaygınlık kazandı. Romantik duyguları, yurtseverliği ya da dindarlığı belirtmek amacıyla dövme yaygın olarak kullanıldı ve günümüzde de kullanılmaktadır.

Tattoo

Dövme Bakımı

Öncelikle söylemeliyim ki, her dövme sanatçısının uygulamanızı istediği dövme sonrası bakımında farklı metodlar olabilir.

Benim uygun gördüğüm bakım ise şu şekildedir ;

İlk olarak dövmeniz bittikten bir süre sonra dövmenize medikal bir bant yapıştırıyorum. Bu bant dövmenin tarzına göre belirteceğim gün kadar (4 ya da 5 gün ) dövme uygulanan bölgede kalacaktır. Bant, bölgeyi bakteriler vb. dış etkenlerden koruduğu için bu süreçte duşa girebilirsiniz. Belirtilen gün sayısı bittikten sonra bandınızı çıkartıp, size tavsiye edeceğim dövme sonrası bakım kremi ile belirteceğim miktarda, minimum bir ay boyunca, günde üç kez sürmelisiniz. Cildinizin daha sık kuruduğunu hissederseniz, bu sayıyı dört ya da beş sefere çıkarabilirsiniz. Bu krem, dövmenizin sağlıklı iyileşme sürecine oldukça etkin bir katkı sağlayacağı gibi, aynı zamanda düzenli kullanımında uzun süre renk pigmentlerini besler ve canlı görüntüsünü korumasına yardımcı olur.

Dövmeniz yapıldıktan sonra en az 1 ay güneşten uzak tutmalısınız. Yine en az 1 ay boyunca, deniz, havuz, sauna vb. insanların çok sık kullandığı ve kalabalık alanlardan uzak durun. Dövme yapılan bölge iyileşme sürecinde çok yoğun kaşınacaktır, asla kaşımayın.